facilitátor

Facilitátor je prostředníkem, ne učitelem. Jeho hlavní úkol je postarat se o vybudování dobré atmosféry, kde si lidé budou připadat bezpečně a budou se tu schopni svobodně hudebně vyjádřit. Hudba tu funguje jako komunikační prostředek mezi účastníky a facilitátorem. Facilitátor dokáže pomocí různých technik vytvořit z účastníků úžasně znějící a navzájem ladící hudební těleso.
To i přesto, že se lidé neznají a nehrají na žádný hudební nástroj.

Petr Šušor - facilitátor

Rytmy mě provází celý život. Nejdřív jsem bubnoval v indiánském oddíle, potom jsem zpíval v punkové kapele, začal jsem se zajímat o ethno muziku, bubnoval jsem v práci s rizikovou mládeží, s dětmi (později i s vlastními). Během cest na Sibiř a do Mongolska jsem se nadchl pro hudbu přírodních národů, ze které jsem čerpal při tvorbě pro kapelu Malá bílá vrána a jiné projekty.

Po jednom koncertu roku 2005 mě oslovil Erik Onoda (muzikant skupiny Hakka Muggies) s nabídkou podílet se na vzniku nadačního fondu The Music Fundation, který si dával za úkol šíření aktivního provozování hudby, a to zejména prostřednictvím Drum Circles.  Tuto metodu přivezl Jindra Střelka z USA a celý projekt vznikal za velké podpory firmy REMO a jejích facilitátorů.

Začátky byly plné nadšení a zároveň byla obtížná popularizace. Hodně lidí si spojuje bubnování s konkrétními představami – hippíci v parku, domorodci u ohně, šamanské bubnování atp. My jsme chtěli ukázat lidem, že rytmus má každý v sobě a může bubnovat bez ohledu na vnější okolnosti. Od té doby jsem bubnoval s opravdu rozmanitými skupinami – s dětmi ve školách, ve školách, na oslavách narozenin, festivalech, ale i na velkých firemních akcích.

Stále zkouším nové formy, např. Drum Circly v Music City jsou podobné spíše jam sessionům. Spolupracuji na různých projektech, např. s beatboxery Jarem Cossigou a Ivanhoem, s DJ a MC Vaškem Valtrem, s jazzovým flétnistou Štefanem Sukupem apod. Hudebně se momentálně vyžívám se skupinou Papa banda.

Certifikovaným Drum Circle facilitatorem jsem se stal na UK Playshopu ve Skotsku, který vedl zakladatel metody Drum Circle Arthur Hull. Tady jsem se setkal se skvělými facilitátory z celého světa a načerpal mnoho nových inspirací a technických zkušeností.  Tak se těšte!